Zobacz: Brytania

Klient:
Muzeum Fotografii w Krakowie

Rok:
2022

Współpraca:
Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Marta Żmija-Wojciuch, Magdalena Giertuga

Zdjęcia:
Ralph Goertz

Wystawa „Zobacz:Brytania” to prezentacja brytyjskiej fotografii dokumentalnej z lat 1963 – 2020 - od zamknięcia kopalń aż po Brexit i COVID-19. Ekspozycja to około 200 fotografii – po raz pierwszy w tak dużym wyborze prezentowanych poza Wielką Brytanią.

Ekspozycja została podzielona na kilka stref tematycznych odpowiadających m.in. zjawiskom polityczno-społecznym. Ten podział stał się główną ideą aranżacji. Charakter każdego z tematów został oddany w typografii tytulariów – np. pojawiły się odręczne pisanki, dynamiczne lub blokowe kompozycje liternicze. Każdy temat został też nieco inaczej potraktowany w warstwie aranżacji samych fotografii. Obiekty zestawiono w różnych układach – od klasycznych liniowych, przez zestawienia blokowe, po nieregularne kompozycje wypełniające całe ściany.

Kolorystyka wystawy została oparta na złamanej bieli oraz antracytowej szarości.

Dodatkową warstwą wystawy jest opracowana playlista z brytyjską muzyką odzwierciedlającą ducha czasów i sytuacji ujętych na prezentowanych fotografiach. Playlistę można odsłuchać na własnym urządzeniu mobilnym, po zeskanowaniu kodów QR umieszczonych w przestrzeni wystawy.