XX + XXI Galeria Sztuki Polskiej

Klient:
Muzeum Narodowe w Krakowie

Rok:
2021

Współpraca:
Marta Żmija-Wojciuch, Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Magdalena Giertuga, Kacper Blajer, Magdalena Szklarczyk-Kominko

Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak

Główną ideą przy projekcie aranżacji wystawy Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie było stworzenie uniwersalnej i ponadczasowej przestrzeni. Projektując tę ekspozycję, chcieliśmy stworzyć odpowiednią „oprawę” dla wybitnych dzieł sztuki, zarówno tych z okresu Młodej Polski, jak i tych współczesnych, abstrakcyjnych.

 

Bardzo ważni przy projektowaniu wystawy byli dla nas odbiorcy – goście odwiedzający muzeum. Dlatego też przestrzeń wystawy podzieliliśmy na: przestrzeń kontemplacji – w której mogą oni obcować z dziełami sztuki i zanurzać się w opowieść przygotowaną przez kuratorów wystawy oraz na przestrzeń edukacji – miejsca, w których zwiedzający mogą poznać konteksty kulturowe, historyczne, polityczne i społeczne. Przestrzenie „tekstów i kontekstów” w opozycji do „kontemplacyjnego” świata dzieł sztuki są miejscami oddziałującymi na różne zmysły i pozwalającymi znaleźć odbiorcom powiązania świata sztuki z innymi dziedzinami życia.

 

Różnorodność kolekcji prezentowanej w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku potrzebowała nienachalnej, minimalistycznej i eleganckiej aranżacji. Przestrzeń Galerii jest stonowana, dominuje w niej szlachetna biel, naturalne dębowe drewno, a nowoczesne oświetlenie podkreśla i kieruje uwagę widza na obiekty. Kolejne plany i perspektywy wciągają zwiedzającego w podróż wśród wybitnych dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła.

 

Ważnym elementem przy projekcie aranżacji wystawy była też dostępność. Powstały więc ścieżki zwiedzania dla osób z dysfunkcjami, a także siedziska umożliwiające zwiedzającym komfortowy odpoczynek. W przestrzeni wystawy znalazły się też elementy edukacyjne dla dzieci. Informacja wizualna w przestrzeni galerii oraz podpisy obiektów zaprojektowane zostały z wielką dbałością o czytelność.