Klient:
Zamek Królewski Wawel
Rok:
2021
Współpraca:
Marta Żmija, Anna Dudziak, Marta Milej, Magdalena Szklarczyk-Kominko, Anna Kaleta, Oliwia Michniewska, Karolina Wiśniewska
Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak
Prezentacja arrasów Zygmunta Augusta w komnatach wawelskich to jedyny pokaz całej kolekcji we wnętrzach, dla których zostały one utkane. Tło do prezentacji arrasów stanowią z jednej strony oryginalne, zabytkowe komnaty, a z drugiej wizualnie lekkie ażurowe konstrukcje z transparentną tkaniną, która wygasza tło, nie tłumiąc go całkowicie.
Inspiracją do kolorystyki wystawy były oryginalne kolory arrasów. W pierwszej części wystawy dominuje biel, która jest uzupełniona o nasycone kolory, na których prezentowane są arrasy. Natomiast w drugiej wykorzystana jest głęboka, ciemna, leśna zieleń, która idealnie pasuje do oryginalnych wnętrz. Kolor ten wyróżnia także elementy - etalaże, podpisy, siedziska, które przynależą do tej wystawy.
W ramach wystawy przewidziane są trzy ścieżki zwiedzania oznaczone piktogramami utrzymanymi w stylu znaków tkackich: roślinna, historyczna i technologiczna. Dostosowane są one do różnych grup wiekowych.
Uzupełnieniem wystawy są materiały edukacyjne:
– „Bestiariusz”: w niektórych komnatach można odnaleźć zwierzęta, które „wyszły” z arrasów. Ukrywają się na ścianach, etalażach, a jedno można znaleźć zaglądając w wizjer. Przygotowana została również karta pracy, która pomaga z znajdowaniu zwierząt i ma przewidziane dodatkowe zadania.
– „Karta odkrywcy”: w karcie znajdują się zadania i informacje historyczne. W przestrzeni wystawy rozmieszczone są paski, które po zebraniu i wpleceniu w ulotkę tworzą arras.
– „Puzzle”: dwa zestawy puzzli przedstawiających arrasy
Wybrane arrasy są przedstawione w formie tyflografik.