Klient:
Muzeum Narodowe w Krakowie, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Rok:
2022
Projektanci:
Natalia Jakóbiec, Marcin Krater, Katarzyna Pełka Bura, Karolina Wiśniewska, Marta Żmija-Wojciuch, Anna Dudziak
Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak
Wystawa “Powstanie styczniowe. W 160. rocznicę zrywu” prezentuje bogaty zbiór pamiątek związanych z okresem Powstania Styczniowego w 1863 roku.
Przestrzeń wystawy to wnętrze o dość skomplikowanym charakterze, z istniejącą już zabudową ścianek, które należało wykorzystać w nowej aranżacji. W celu wizualnego wyczyszczenia trudnej przestrzeni, na ściany został wprowadzony głęboki i ciepły szary kolor. Dla kontrastu i wyróżnienia najważniejszych treści i obiektów wprowadzono jasny beżowy kolor. Stonowana kolorystyka zastosowana w ekspozycji podkreśla historyczny, podniosły i nostalgiczny nastrój tematu wystawy.
Zabytkowe i najcenniejsze obiekty zostały umieszone w gablotach pulpitowych oraz w oszklonych niszach. Większe pamiątki historyczne takie jak sztandary również znalazły się w gablotach. Rewers najważniejszego ze sztandarów został zaprezentowany w formie grafiki na ścianie nad leżącym w gablocie oryginalnym obiektem. Kolor ram w które zostały oprawione grafiki został dobrany do koloru ścian.
W wystawie pojawiają się też dłuższe teksty edukacyjne, prezentowane są one na jasnym, beżowym tle. Towarzyszą im ilustracje - uproszczone graficznie symbole związane z powstaniem styczniowym i korespondujące z treścią. Do składu tekstów na wystawie zostały wybrane kroje pisma Kazimir oraz Kazimir Text. Szeryfowy, kontrastowy krój pisma nawiązuje wizualnie do dokumentów i pamiątek z epoki. Dzięki szerokiej rodzinie, oddający ducha czasu krój, w odmianie podstawowej (nagłówkowej) jest wyrazisty i ozdobny, a odmiana tekstowa pozwala na dużą czytelność obszerniejszych treści w mniejszym stopniu pisma.
Wszystkie teksty w językach polskim i angielskim potraktowane są równorzędnie, rozdzielone zostały tylko krótką poziomą linią. Podpisy eksponatów w wersji ciemnej pojawiają się na ścianach obok eksponatów, a wersja jasna przeznaczona jest do gablot z jasnym wnętrzem.