Planetarium. Śląski Park Nauki – informacja wizualna

Klient:
Planetarium – Śląski Park Nauki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Rok:
2022

Projektanci:
Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Magdalena Giertuga

Ilustracje:
Iga Wilczyńska

Współpraca:
Kopton Sp. z o.o. Sp. k.

Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak

System informacji wizualnej w przestrzeni Planetarium. Śląskiego Parku Nauki został zaprojektowany w oparciu o nową identyfikację wizualną tej instytucji.

Dużym wyzwaniem w projekcie był układ funkcjonalny budynku oraz jego złożona  architektura. Budynek składa się z dwóch części: zabytkowej powstałej w latach 50-tych XX wieku oraz nowej oddanej do użytku w 2022 roku. Obie te przestrzenie łączą się ze sobą, a ruch odwiedzających gości odbywa się w różnych kierunkach i na innych poziomach.

Zaprojektowany system składa się z zestawu kilkunastu dedykowanych nośników, oznaczeń i piktogramów w odpowiednio dobranej skali, funkcji i czytelności. 

Jednym z głównych materiałów użytych w wykonaniu komunikatów tekstowych i nośników jest Marmoleum. Materiał ten, zwykle wykorzystywany jako wykładzina podłogowa, znalazł swoje alternatywne zastosowanie w projekcie. Jego atrakcyjna kolorystyka i niejednolita struktura, stanowią bezpośrednie nawiązanie do okładzin ściennych z trawertynu w starej części budynku, a także kojarzą się z powierzchnią planet i innych ciał niebieskich.

Kolorystyka elementów została dobrana do charakteru przestrzeni w zabytkowym budynku zastosowano czerń, szarość i biel. W nowej części kompleksu wykorzystano granat, fiolet i biel analogicznie do nowej identyfikacji wizualnej. W projekcie został wykorzystany krój pisma Brandon Grotesk również wynikający z nowo zaprojektowanej tożsamości wizualnej instytucji.