Planetarium. Śląski Park Nauki – identyfikacja wizualna

Klient:
Planetarium – Śląski Park Nauki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Rok:
2022

Projektanci:
Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Magdalena Giertuga, Oliwia Michniewska

Ilustracje:
Iga Wilczyńska

Współpraca:
Kopton Sp. z o.o. Sp. k.

Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak

Główną inspiracją projektu logo Planetarium. Śląskiego Parku Nauki” była architektura budynku oraz zjawiska astronomiczne, które można obserwować na niebie. Charakterystyczna sylwetka budynku została uproszczona, a jej kształt został wypełniony elementami graficznymi nawiązującymi do spadających gwiazd i komet. Kompozycję przełamuje koło, które stanowi symbol planet i innych ciał niebieskich.

Wiodącym kolorem użytym w logo i identyfikacji jest głęboki granatowy. Stanowi to nawiązanie do palety barw nieba i przestrzeni kosmicznej. Funkcjonalnie kolor pozwala uzyskać wysoki kontrast graficzny i czytelność w materiałach drukowanych, jak i mediach cyfrowych. Krój pisma dobrany do logotypu oraz całej identyfikacji to dwuelementowy i harmonijny Brandon Grotesk. 

Jako elementy brandingowe zaprojektowano wizytówki, papier firmowy, bilety, broszury z programem, plakaty i afisze oraz druki wielkoformatowe i opakowania gadżetów. Atrakcyjność tych elementów określają specjalnie wykonane do wystawy głównej w Planetarium ilustracje nawiązujące swoją estetyką do grafik naukowych z lat 60-tych. Dopełnieniem jest prosty, minimalistyczny i systemowy layout oparty na typografii i kolorze.