Nowy Skarbiec Koronny

Klient:
Zamek Królewski Wawel

Rok:
2022

Projektanci:
Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Marta Żmija-Wojciuch, Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Marta Milej

Zdjęcia:
Radosław Kaźmierczak

„Nowy Skarbiec Koronny” to 12 sal wypełnionych najważniejszymi i najcenniejszymi obiektami. Aranżacja jest minimalistyczna
i tajemnicza - podkreśla rangę i wyjątkowość prezentowanych eksponatów.

Celem aranżacji jest dyskretne podkreślenie historycznych wnętrz oraz zwrócenie uwagi na najważniejsze obiekty. Stała ekspozycja z jednej strony jest ponadczasowa, a zatem stonowana i prosta, jednakże na tyle różnorodna, aby każdorazowo „zaciekawić” i „inspirować” widzów do odkrywania jej na nowo. Gra światła i cienia nie tylko jest zabiegiem formalnym, mającym na celu zabezpieczenie najważniejszych zbiorów znajdujących się w kolekcji Muzeum, ale także zachęca do samodzielnego odkrywania „skarbów”. Zwiedzający eksploruje, niczym poszukiwacz – archeolog obiektów i ciekawostek.

Proste, minimalistyczne formy elementów ekspozycyjnych wykonane są ze szlachetnych materiałów i stanowią tło dla
najważniejszych bohaterów wystawy. Całość w elegancki sposób współgra z zabytkowymi wnętrzami. Błysk, złoto, migotanie
pojawia się w detalach aranżacji – w nośnikach informacji wizualnej i typografii oraz detalach gablot.

W przestrzeni wystawy pojawiają się też elementy edukacyjne np. repliki obiektów i elementy dźwiękowe. Multimedia w formie filmów i projekcji są dopełnieniem prezentacji obiektów.

Dla najmłodszych powstała ścieżka zwiedzania z monetami. Dzieci muszą odnaleźć je na trasie. Dla osób niewidomych i niedowidzących powstały repliki niektórych obiektów. Są one także elementem edukacyjnym używanym przez obsługę muzeum w trakcie muzealnych lekcji. Dla pracowników muzeum powstały ergonomiczne wygodne siedziska, z których mogą skorzystać w trakcie pracy.

Częścią projektu była kampania promocyjna.