Muzeum Wsi Opolskiej

Klient:
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Rok:
2022

Projektanci:
Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Karolina Wiśniewska, Magdalena Giertuga, Nicola Rajda

Na nową identyfikację Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu składają się logotyp wraz z księgą znaku, projekt informatorów, wizytówek, plakatów oraz innych potrzebnych do codziennego funkcjonowania nośników. Posłużyła ona również jako podstawa projektów publikacji i plakatu do projektu “Głos mają ryby” oraz strony www.

Główną inspiracją dla nowego logotypu była architektura obiektów muzeum oraz drewniana konstrukcja i charakterystyczne deskowania zabudowy. Sygnet zamknięty został w formie kwadratu – jest prosty i nowoczesny.

Istotnym elementem nowej identyfikacji jest paleta kolorystyczna. Cztery podstawowe barwy pojawiają się w kolorowej wersji logo – dwa odcienie brązu, zieleń i róż odnoszące się do wsi, folkloru i natury. Dodatkowo dobrana została rozbudowana paleta kolorystyczna, która pozwala na implementację identyfikacji w ramach zróżnicowanych inicjatyw Muzeum.

Potrzeba zmiany logotypu pociągnęłą za sobą inne, konsekwentnie wprowadzane modyfikacje. Wraz z logotypem została zaprojektowana kompletna księga identyfikacji wizualnej. Ważnym aspektem było opracowanie systemu modułowego opartego na siatce sygnetu loga, który pozwala na zróżnicowane, ale usystematyzowane opracowanie materiałów promocyjnych.

Następnym elementem, jaki został zaprojektowany według zasad nowej identyfikacji, jest strona www instytucji. W wyniku analiz został powstał nowy layout, który stawia na wrażeniowość, ale przed wszystkim na funkcjonalność i dostępność. Istotnym elementem strony jest też interaktywna mapa, która pozwala poznać obiekty znajdujące się na terenie muzeum. Syntetycznie opracowana mapa została wykorzystana również w informatorze oraz na tablicach znajdujących się na terenie muzeum. 

Według wytycznych nowej identyfikacji wizualnej zaprojektowane zostały również materiały towarzyszące projektowi pt. “Głos mają ryby”. Był to przewodnik do spaceru przyrodniczego opracowanego w ramach inicjatywy oraz plakat edukacyjny. Do stałych już, geometrycznych elementów graficznych wynikających z nowej identyfikacji zostały dodane nowe. Ręcznie rysowane, linearne, organiczne ilustracje doskonale uzupełniły projekt bazowy i podkreśliły jego uniwersalność.