Klient:
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Oddział Sztuk Użytkowych
Rok:
2016
Zdjęcia:
Studio Latawiec - Małgorzata Michalik
Współpraca:
Krystian Banik, Jerzy Pocisk-Dobrowolski
Dla Muzeum Sztuk Użytkowych zostało zaprojektowanych oraz wykonanych kilkanaście elementów, które są częścią ekspozycji głównej w muzeum. Każdy element wymagał indywidualnego podejścia, ponieważ reprezentuje inny styl oraz epokę historyczną.
Świecący model księgi z kompozytu wizualizuje charakter tego okresu. Na „kartach” naniesiony jest przedruk oryginalnej treści.
Manekin, na którym prezentowane są siodło, czaprak, strzemiona i uzda ma gabaryty żywego konia. Ażur manekina ma wyeksponować zabytkowe eksponaty.
W sali rokoko powieszony jest oryginalny żyrandol z tego okresu. Tłem dla niego są cztery żyrandole, które w subtelny sposób nawiązują do stylu. Delikatna współczesna konstrukcja oświetlenia nawiązuje wizualnie do oryginalnego obiektu. Żyrandole są jedynym źródłem światła w tym pomieszczeniu.
Miniatury wnętrz w różnych stylach: klasycystyczna jadalnia, sypialnia w stylu empire oraz biedermeierowski salon zostały przedstawione w formie makiet. Prezentują one charakterystyczne elementy wyposażania wnętrz danego okresu, kolorystykę i ich wykończenie.
Jednym z obiektów w sali rokoko jest forma na zapach. W trzech oddzielnych pojemnikach „przechowywane” są zapachy charakterystyczne dla epoki rokoko. Zwiedzający mają za zadanie odgadnąć jaki zapach znajduje się w danym pojemniku. Na froncie pudeł znajdują się podpowiedzi, ukryte pod klapką.
W obudowie telewizora z lat 60-tych typu „Szmaragd” prezentowane są animacje . Zabytkowy obiekt został zaadoptowany do odtwarzania multimediów - w obudowie zainstalowano serwer i monitor LCD.
Współczesna wersja przyrządów astronomicznych: trikwetrum, kwadrantu słonecznego, cyrkla, stelaż do eksponowania okuć siodła, model pudla strzyżonego w stylu lat dwudziestych zostały także przygotowane na potrzeby ekspozycji.