Klient:
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Rok:
2020
Współpraca:
Marta Żmija, Oliwia Michniewska, Marta Milej
Zdjęcia:
Bite of me
W centralnej części wystawy znajduje się gablota z drewna bukowego, w której umieszczone są najcenniejsze kroszonki ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Na wystawie jest przedstawiony rys historyczny tradycji kroszonkarskich. Zaprezentowane są nie tylko historyczne zagadnienia, zdjęcia, ale także infografiki – ilustracje tłumaczą w jaki sposób wybrać najlepsze do zdobienia jajo, jak je zafarbować oraz w jaki sposób utrwalić kolor. Wystawa przybliża krok po kroku technikę zdobienia jaj metodą rytowniczą w sposób przystępny dla każdej grupy wiekowej, a także dla osób niepełnosprawnych.
Częścią ekspozycji jest film instruktażowy, w którym występuje lokalna twórczyni. Instrukcja jest przetłumaczona na język migowy. Dodatkowo, umieszczone są napisy zsynchronizowane z obrazem, dla osób, które nie znają języka migowego.
Przy wejściu na wystawę znajduje się tyflografika kroszonki wraz z opisem w Brajlu poszczególnych elementów dekorów jaja. Wzornik jest przygotowany także w formie wizualnej. Dla osób niewidomych i głóchoniemych jest przygotowana audiodeskrypcja w j. polskim, j. angielskim oraz migowym. Aplikację można ściągnąć samodzielnie na swojego smartfona lub skorzystać z tabletów, które są do dyspozycji muzeum.
Dla najmłodszych zwiedzających są przygotowane aplikacje – dzięki którym można samodzielnie ułożyć jeden ze wzorów kroszonkarskich – dopasować go do podświetlonych elementów jaja lub sprawdzić wiedzę zdobytą w trakcie zwiedzania wystawy dzięki quizowi.