Design 32 Środowisko

Klient:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Rok:
2019

Zdjęcia:
Mateusz Mioduszewski

Współpraca:
Agata Korzeńska IDEE, Marta Żmija

Wystawa została podzielona na sześć sekcji tematycznych. Pantone, który jest tegorocznym motywem przewodnim to Living Coral. Kolor roku zawsze niesie konkretne przesłanie. Ma zwrócić uwagę na zanieczyszczenie środowiska i eksterminację kolejnych gatunków, w tym wielu oceanicznych, np. raf koralowych. Kolor ma wywołać dyskusję na temat zwierząt, które mogą bezpowrotnie zniknąć. Dyskusja na temat środowiska jest punktem wyjścia dla wielu projektów dyplomowych. Materiał wykorzystany w aranżacji mdf barwiony w masie w bezpośredni sposób nawiązuje do koloru roku. Druk bielą, bezpośrednio na materiale jest ograniczony do użycia jednego surowca.

Jednym z tematów jest człowiek jako jednostka i element większej całości. Dyplomy to prace zaangażowane, ale raczej społecznie, niż politycznie. Odpowiadają na konkretne problemy, na przykład takie dotyczące najprościej rozumianego środowiska wewnętrznego. Klaudia Gołaszczyk (ASP Katowice) we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Religi stworzyła projekt sterownika sztucznego serca, który pozwala pacjentom wrócić do aktywnego życia, a Katarzyna Król (ASP Kraków) zaprojektowała inteligentną odzież wspomagającą proces rehabilitacji. Technologia wcale nie musi przecież odcinać od życia, może pozwalać doświadczać go pełniej.

„Zaangażowani” twórcy nie uciekają przed kwestiami związanymi ze środowiskiem społecznym. Tak jak Monika Szybiak (ASP Kraków), która zaprojektowała nową identyfikację wizualną dla marki odzieżowej Rafedìn tworzonej przez uchodźczynie z Iraku albo Aleksandra Zaborska (ASP Szczecin), która małych imigrantów z Ukrainy i ich polskich kolegów chciałaby integrować poprzez zabawę z pomocą książki aktywnościowej „Priviet! znaczy Cześć!”.

Projektów książek i innego rodzaju wydawnictw będzie na wystawie więcej. Szeroki obszar, który nazwaliśmy środowiskiem wizualnym, to niewyczerpane źródło inspiracji dla młodych projektantów.
Olbrzymia część tworzących „Design 32” prac poświęcona jest przestrzeni
prywatneji publicznej. Środowisko domowe to więc na przykład wspaniałe tkaniny w oparciu o które Natalia Olesiak (ASP Łódź) tworzy kolekcję dywanów i ubiorów albo zestaw mebliwielofunkcyjnych Gabrieli Rybickiej (ASP Szczecin) – uroczych „transformersów” z drewnai różowego pluszu. Środowisko miejskie interesuje projektantów m.in. jako przestrzeń integrująca społeczność – w pracy Zuzanny Kubicz (ASP Gdańsk), która w swoim rodzinnym Sopocie chciałaby stworzyć funkcjonujący „poza sezonem” obiekt przeznaczony dla lokalnych mieszkańców, służący coworkingowi.

A skoro środowisko miejskie, to i środowisko w ruchu widziane z perspektywy pasażera któregoś z futurystycznych pojazdów prezentowanych w ramach wystawy. Jednego z nich rzeczywiście będzie można dotknąć. W katowickim Rondzie Sztuki stanie model Pojazdu Adaptacyjnego Kordiana Mańkowskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
– zeroemisyjnego środka lokomocji, który mógłby zmniejszyć globalną produkcję samochodów. Pojazd Kordiana Mańkowskiego dostosowuje się bowiem do potrzeb użytkownika – można w nim zmienić nie tylko rodzaj napędu, ale też np. rozstaw osi. Może być sportowym samochodem albo małym miejskim autem. Tak małym, że wystarczy mu ten skrawek miejsca parkingowego, który inni mijają z żalem.