Kraków 1900

Klient:
Muzeum Narodowe w Krakowie

Rok:
2018

Współpraca:
Anna Kaleta, Kacper Blajer

Zdjęcia:
Studio Latawiec

Wystawa „Kraków 1900” koncentruje się na atmosferze miasta, jego mieszkańcach, ich pracy, poglądach, ale przede wszystkim na sztuce, która odzwierciedlała wszystkie ówczesne, europejskie trendy artystyczne.

Ekspozycja jest zbudowana niczym gazeta, a kolejne rozdziały są poświęcone innym obszarom życia
i działalności mieszkańców ówczesnego Krakowa. Kolejne rozdziały wystawy poświęcone są miastu, jego mieszczańskim mieszkańcom, ale również artystom i ich muzom, cyganerii, dekadentom i ich nocnemu życiu towarzyskiemu, ale również zaznaczone są tak ważne problemy jak rozwijająca się w Krakowie polityka, praca
i handel, coraz modniejszy sport; zaakcentowana jest również rola sztuki sakralnej i fascynacja folklorem. Mocna kolorystyka sal, wyznacza wyraźny podział tematyki w poszczególnych salach. Do wystawy zostały zaprojektowane dedykowane meble, ekspozytory i gabloty inspirowane XIX w. wnętrzami.

Źródłem inspiracji identyfikacji wizualnej wystawy był charakterystyczny układ i skład graficzny gazet z tamtego okresu, tj. „Czas”, „Sztuka”, „Tygodnik sportowy” czy „Naprzód”. Stylizowane ikony, podkreślenia, ramki, zostały zinterpretowane na nowo. Wystawie „Kraków 1900” towarzyszą infografiki z danymi. Ekspozycja ma swoją komunikację wizualną, dzięki której poruszanie się po wystawie nie stanowi problemu. Elementem wspierającymi ekspozycję jest kalendarium w formie magazynu, którego treścią są ciekawostki artystyczno-historyczne z ówczesnego Krakowa. Zwiedzający mogą zatem poznać kontekst w kilku miejscach wystawy.